Recenze
Možná za to může chatrnější zápletka. I když film začíná na podzemním parkovišti, kde musí Frank (pro ty, co neviděli jedničku, to je náš kurýr) zpacifikovat pochybné zlodějíčky a samozřejmě si nemůže nechat ujít příležitost poučit je o jednom ze svých životních pravidel, a to jest, že NIKDY NECHODÍ POZDĚ. Hned na to se rozjede za svým dalším úkolem a jaké je nechutné překvapení pro diváka, když zjistí, že Frank (mimo jiné bývalý elitní voják, dost dobře si to nepamatuji, ale v jedničce nám o jeho minulosti nic moc neřekli) je něco jako chůva. No dobrá, není chůva, ale dělá řidiče pro šestileté dítě velmi bohatých a vlivných rodičů (Billingovi) respektive tatínka. Prvních pár minut filmu nám ukáže, že Frank má Jacka (to je jejich syn) opravdu rád, učí ho, že na světě existují nějaká pravidla a cestou domů s ním hraje intelektuální hry. Během těchto scén se dá také vysledovat, že Frank již nežije ve Francii, nýbrž že teď „odpočívá“ na Miami... což je vlastně pravda, vypadá snad vození šestilétého kluka ze školy a nazpět jako nějaká vzrušující a životu nebezpečná práce?
No nevypadá, ale to by se do toho nesměli plést ziskuchtiví mafiáni v podání Alessandra Gassmana a Kate Nautaové jako jeho nelístostné partnerky. Ti mají pečlivě naplánované otrávení malého Jacka smrtícím virem, kterým by posléze měl nakazit rodiče, hlavně však tatínka, který by virus roznesl mezi účastníky protidrogové konference. Jenže vše se nějak zvrtne a k doktorovi, kde má být ďábelský plán uskutečněn, veze malého Jacka právě Frank, který je o dost pozornější než běžní řidiči. Takže na řadu musí přijít plán B, takže to skoro vypadá, že Jacka unesl Frank, což si myslí všichni kromě Jackovy maminky (jak ušlechtilé a naivní). Jelikož Frank dal Jackovi slib, že mu nikdo neublíží a jedno z Frankových pravidel říká NIKDY NEDÁVEJ SLIBY, KTERÉ NEMŮŽEŠ SPLNIT, tak se do toho Frank namočí a naveze do toho s sebou i přítele, který za ním přiletěl z Francie.
Ti, co viděli už Muže v ohni, jistě už ví odkud je inspirována zápletka, ostatním jsem to nyní naznačil. Přesto je Kurýr v něčem jiný, především v akčnosti. Ve filmu se pořád něco děje. Buď někdo někoho mlátí, případně pronásleduje, nebo něco vybuchuje. Ne, že bych si stěžoval, mně se celkem líbí, ale chybí tomu už humor z jedničky. Vzpomínáte, když se v jedničce Frank namazal olejem, na nohy nasadil šlapky a díky tomu vyřídil partičku mafiánských poskoků? Tak takovýhle situací je ve filmu poskrovnu, protože tady jde jen o čistou akci. Jistě, najdeme tady také pár zajímavých scén, mezi které jistě patří ta, kde si Frank nasadí na ruce melouny a s nimi boxuje o několik váhových kategorií lepšího protivníka, ale bohužel zde najdeme i scény, které nejsou zdaleka tak reálné.
Podle mého názoru je pozitivním přínosem záporňačka Lola, která když se objeví na plátně společně s Frankem, tak to jenom jiskří. Opravdu to vypadá, jako by se nesnášeli a zároveň je něco neobyčejného přitahovalo. I hlavní záporák Gianni má něco do sebe. Skoro to vypadá, že by v něm mohl mít Frank vyrovnaného soupeře, ale to se bohužel nenaplní a poté, co Gianni při tréninku vyřídí všechny své protivníky, relativně snadno podlehne Frankovi. Aj, teď jsem málem prozradil konec, ale stejně si myslím, že na něj budete už čekat od poloviny filmu, kdy vám bude vše jasné. Celkem zbytečnou postavou je zde francouzský komisař - onen zmiňovaný Frankův kamarád, který se ve filmu mihne pár záběry, které se snaží být vtipné, ale kdyby zůstaly na podlaze střižny, tak by to možná bylo lepší.
Co se týče akce, není jí co vytknout (až na ten chybějící humor), dočkáme se všeho, co známe z klasických francouzských akčních snímků – automobilových honiček (série Taxi), vtipných narážek při bitkách (jakýkoliv film, kde hraje Jean Reno), efektně zpracované přestřelky s mnoha výbuchy (Kurýr a další...). Přesto nejsem spokojených tak jak bych mohl být. A nejvíc mě štve, že nevím proč.