Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze


Asi každý z nás už byl v nějakém tom muzeu a obdivoval různé historické či prehistorické artefakty a exponáty. Představte si však situaci, že se do muzea dostanete jako jeho noční hlídač a vaši začínající práci vám zkomplikuje prastará egyptská kletba, která vdechne život všemu neživému. Nevěříte? Věřte. Ben Stiller se nám rozhodl ukázat, jaký veselý noční život se může vést v nudném muzeu!

Tak cos to natočil, Shawne?

Larry (Ben Stiller) je „pohodář“ jak se patří. Odjakživa si myslel, že je předurčený pro velké věci, ale život mu doslova hází klacky pod nohy. Jako každý správný americký otec ovšem nemůže zase tak moc dbát na uspokojení svého ega, ale zajistit rodinu. Navíc nechce opět zklamat svého desetiletého syna, a proto vezme práci v muzeu jako noční hlídač. Zdaleka ovšem netušil, že nudné pochůzky po budově se stanou nevídaným dobrodružstvím, protože zničehonic zdejší exponáty obživnou! Kostra T-Rexe si vyrazí na procházku na dámské toalety, slavný vůdce Hunů Attila si „smlsává“ na lámaní kostí a rozpoutávají se války mezi Římany a kovboji. Ta skutečně vydařená skupina exemplářů Larrymu nevídaně zavaří. Než se mu podaří zjistit, co se vlastně děje, je samozřejmě celé pracoviště vzhůru nohama. A to by jeho „ohromně důležitý“ šéf chrlící sofistikované řeči jak princ Bajaja rozhodně ráno neměl vidět…

Jak to vlastně dopadlo?

Námět vskutku zajímavý, nemyslíte? Nový film režiséra Shawna Levyho zaujal ve Spojených státech natolik, že se na tři týdny stal jedním z nejnavštěvovanějších filmů amerických kin, což ho vyneslo mezi komerčně vysoce hodnocené filmy začínajícího roku 2007. Pojďme však k samotnému filmu. Jestli jste vybíravý typ a milujete filmy, které vám něco do života „dají“, tak na Noc v muzeu rozhodně nechoďte. Film od svého úplného začátku nabírá spád ve stylu crazy komedie, která před ničím nezabrzdí a zastaví se až po svojí 108 minutové stopáži. Nejnovější počin slavného amerického komika Bena Stillera přitom nepůsobí jako jiné filmy podobného ražení, kde se střídají akční scény s až katastrofální nudou. To rozhodně ne, celé dílo ve vás vyvolá jistou dávku soucítění s hlavním hrdinou a na plátně se skutečně po celou dobu jeho trvání neustále něco děje. Jak už ale bývá zvykem, při této dávce filmové tvorby a akce se jako vždy nezapomíná na trochu rušivé momenty v podobě už klasického „klišé“ konce ve znamení dobrého otce, který všechno vyřešil, všechno dal do pořádku a stal se hrdinou – to se Noci nedá odpustit. Kromě tohoto rušivého momentu působí film vcelku dobře a diváka se snaží vtahovat přímo do děje (ale nic se nesmí přehánět, viz Bystroňův Zahradník). Což podmiňují i občasné velmi povedené záběry kamery, za kterou tentokráte stál Guillermo Navarro (dobrý kamarád dvojky Tarantino-Rodriguez, který s nimi spolupracoval například na filmech Od soumraku do úsvitu, Desperado či Jackie Brownová). Za zmínku stojí např. scény při pohybu T-Rexe nebo války malých figurek v čele se Stillerovým „dvojčetem“ Owenem Wilsonem. Tam však tento blažený pocit kazí špatné prolínání dvou světů (Owen Wilson coby „prcek“ vs. Ben Stiller - člověk), tedy špatné naanimování. Hudba Alana Silvestriho není nijak extrémní, nijak extra povedená – klasická, oddechová „pecka“ napsaná pro akční filmy.

Nechť žije Amerika!

Jestli mám být upřímný, ani se nedivím, proč měl tento blockbuster u obtloustlých Američanů tak obrovský komerční úspěch. Zajímavé téma s vkusně vtipným provedením oblíbeného Bena Stillera se prostě ani jinak znehodnotit nedá. Navíc on osobně si zaslouží pochvalu za to, že dokázal dělat „blbečka“ v prázdném muzeu a utíkat před kameramanem jak splašený – v předstírání, že je to T-Rex.. Jak jsme poznali u jiných filmů, Američané zbožňují historii (i když se o ní na jejich školách moc neučí...) a jasně to převádějí i na filmové plátno, což je příklad Larryho pomocníka - 26. prezidenta USA Teddyho Roosevelta v podaní starého dobrého Robina Williamse. Co nesnesu, je také, když film končí pro jejich kulturu naprosto nepostradatelným stylem velkého happyendu.

Re-cyklace...

Noc v muzeu je podle mého názoru klasický, rodinný film, který vás jednoduše musí pobavit, ale pár minut po jeho zhlédnutí po něm ani nevzdechnete. I když je ve filmu poměrně dost trapných a strašně naivních situací, na dvojici Williams – Stiller se rozhodně nesmíte zlobit – svého hereckého úkolu se zhostili naprosto báječně. A když už jsme u Bena Stillera - viděli jste s ním někdy nějaký film, který by vás nudil a nebyl by úspěšný? Já tedy rozhodně NE. Proto mi nezbývá než vám ho vřele doporučit, i když v těchto zimních měsících můžete v kinech vidět stokrát lepší snímky. Jestli jste fanda těchto pop-corňáků nebo máte malé děti, tak na tuto zběsilou Noc rozhodně vyražte!